FAQ

 

Czy dysponujecie Państwo hamownią podwoziową?

Nie, ponieważ wszystkie badania i strojenie przeprowadzamy w środowisku naturalnym dla samochodu – podczas jazdy na drodze. Tylko stosując taką metodę możemy zmierzyć rzeczywiste parametry pracy silnika i przeprowadzić profesjonalny chiptuning. Poznański serwis MapTek jest doskonale przystosowany do wykonywania usług związanych z tuningiem elektrycznym – zapewniamy.

Skąd będę wiedział, jaką mocą po tuningu dysponuje moje auto?

Wychodzimy z założenia, że nie są to parametry, które oddają dobrze pracę silnika, jednak na życzenie klienta wykonujemy pomiary mocy i momentu obrotowego silnika na hamowni. W innym wypadku podajemy parametry pracy silnika na drodze – przyśpieszenie 0-100 km/h oraz 80-120 km/h i inne.

Czy mój samochód będzie miał dokładnie tyle mocy, ile jest podane na Państwa stronie internetowej?

Nie możemy dać gwarancji, że silnik będzie miał określoną moc, dlatego że chiptuning i jego efekty są w dużej mierze zależne od jego stanu. Są jednostki, które osiągną znakomite parametry oraz takie, które zatrzymają się na trochę niższym poziomie. Dlatego na naszej stronie internetowej podajemy miarodajne, uśrednione wartości mocy, które dają klientom obraz tego, czego mogą się spodziewać.

Mam samochód z przebiegiem (…) km. Czy warto go jeszcze tuningować?

Ostatecznie na to pytanie musi odpowiedzieć sobie sam właściciel auta. Oczywiście zanim zaproponujemy tuning chip w poznańskim serwisie, przeprowadzamy dokładną analizę stanu technicznego silnika na podstawie parametrów uzyskanych podczas jazdy. W przypadku, gdy samochód jest w złym stanie – odmawiamy strojenia, bądź też zalecamy przeprowadzenie niezbędnych napraw, po których dokonaniu tuning stanie się możliwy i opłacalny.

Czy muszę liczyć się z obniżeniem żywotności silnika, który i tak już przy obecnym przebiegu mocno się napracował? Jeśli tak (o ile da się to w ogóle oszacować) to o ile (po jakim przebiegu muszę spodziewać się remontu)?

Zawsze staramy się znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które pozwoli jednocześnie poprawić parametry pracy silnika i nie pogorszyć odczuwalnie jego żywotności – właśnie dlatego program jest dostosowywany do stanu technicznego silnika. Za nasz obowiązek uznajemy również informowanie właścicieli o zasadach prawidłowej eksploatacji turbodoładowanych silników spalinowych. Dokładne określenie zmiany żywotności silnika jest jednak niemożliwe.

Jak chiptuning stosowany w Państwa firmie wpływa na spalanie samochodu?

W przypadku kierowców jeżdżących spokojnie wzrost zużycia paliwa będzie zupełnie nieodczuwalny lub nawet da się zauważyć pewien jego spadek w granicach do 1 l/100 km. Natomiast kierowcy preferujący agresywną jazdę mogą spodziewać się wzrostu na poziomie ok. 1 l/100 km.

Czy chip tuning to wymiana samego komputera sterującego, czy może też jakieś inne zmiany?

Chiptuning jest określeniem zaczerpniętym z języka angielskiego i nie ma jednoznacznego odpowiednika w języku polskim, jednakże oznacza „strojenie/modyfikowanie zawartości kości pamięci”. Zatem nie polega on na wymianie komputera sterującego, lecz tylko zmianie zawartość jego oprogramowania, poprzez lepsze dostosowanie do wymagań kierowcy.

Czy przy mocniejszym silniku nie należy pomyśleć również o zmianie hamulców czy zawieszenia?

Standardowo proponowane w naszym serwisie zmiany oprogramowania nie wymuszają tak drastycznych kroków. Takie zabiegi jednak z pewnością wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo czynne samochodu, bez względu na zakres wprowadzonych modyfikacji pracy silnika.

Czy istnieje możliwość przełożenia chipa z poprzedniego do tego samochodu i dopasowania do niego programu?

Praca taka mija się z celem, ponieważ w większości aut kości pamięci są wielokrotnego zapisu i wystarczy tylko przeprogramować sterownik. Silniki, nawet gdy są tego samego typu, mają wiele różnego rodzaju oprogramowań i strojenie musi odbywać się indywidualnie. Zalety takie podejścia zostały precyzyjnie przedstawione w opisie usługi.

Mój samochód jest za słaby do masy którą posiada. Jest jeszcze na gwarancji, której nie chciałbym stracić. Czy polecacie Państwo chiptuning czy tuningbox?

Zawsze polecamy chiptuning ze względu na możliwość indywidualnego i precyzyjnego zestrojenia, jednak ingerencja w oprogramowanie może w skrajnym przypadku spowodować utratę gwarancji producenta auta. Dlatego właśnie alternatywą dla aut na gwarancji są moduły zewnętrzne Tuningbox. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę oczekiwania kierowcy.